Winners 2018

Community Group of the Year


  • Winner: Sidmouth Street Day Club, Devizes
  • Second place: Splash Wiltshire, Devizes
  • Joint Third place: Engage, Salisbury
  • Joint Third place: Richard Jefferies Museum, Swindon

Carer of the Year


  • Winner: Danielle Hewer, Semington
  • Second place: Rosie Eliot, Warminster
  • Third place: Walter Ogilvie, Trowbridge

Teacher/Coach of the Year


  • Joint Winner: Dr Tom Horler-Underwood, Warminster
  • Joint Winner: Catherine Bernard, Salisbury
  • Third place: Liam Abram, Tidworth

Business of the Year


  • Winner: Arctic Direct, Cricklade
  • Second place: Wiltshire Chilli Farm, Melksham
  • Third place: Three Trees Farm Shop & Café, Swindon

Independent Food/Drink Producer of the Year


  • Winner: Sumbler Bros, Marlborough
  • Second place: Marshfield Farm Ice Cream, Chippenham
  • Third place: Twisted Brewing, Westbury

Conservation Project of the Year


  • Winner: Marlborough Downs Space for Nature, Marlborough
  • Second place: Baydons Meadow Wildlife Group, Trowbridge
  • Third place: The Secret Garden Salisbury – Bee City, Salisbury

Philanthropist of the Year


  • Winner: Michael Hill, Swindon
  • Second place: John Rendell, Devizes
  • Third place: James Phipps, Swindon

Pub of the Year


  • Winner: The George Inn, Lacock
  • Second place: The Greyhound, Bromham
  • Third place: The Woolpack, Sutton Venny

Young Entrepreneur of the Year


  • Winner: Nicola Davis, Trowbridge
  • Second place: Luke Wareham, Swindon
  • Third place: Jodie Francis, Devizes

Farm/Village Shop of the Year


  • Joint Winner: Ansty Farm Shop, Ansty
  • Joint Winner: Three Trees Farm Shop & Café, Chiseldon
  • Third place: Allington Farm Shop, Chippenham

Young Sports Personality of the Year


  • Winner: Dan Bethell, Chippenham
  • Second place: Tom Gale, Trowbridge
  • Third place: Hannah West, Melksham

Local Hero of the Year


  • Winner: George Gordon, Burbage
  • Second place: Marilyn Adcock, Chippenham
  • Third place: Mike Carter, Chippenham

The Arts and Culture Award


  • Winner: LeaMosaics, Ludgershall
  • Second place: Gemma Brunton, Salisbury
  • Third place: Helen Look & Ann Cardew, Salisbury

Countryside Champion of the Year


  • Winner: David Waters, Salisbury
  • Second place: Vince Povey, Swindon
  • Third place: Dominic Price, Salisbury

Lifetime Achievement Award


  • Winner: Nigel North, Salisbury
  • Second place: Claire Bradford, Swindon

Pride of Wiltshire Award


  • Winner: Lady Ruth Hawley, Salisbury

Services to the Community Award


  • Winner: Tony Martin, Swindon